סיכמנו לכם -
דחיינות – למה אנחנו סובלים ממנה ואיך מתגברים עליה?

תמליל הסיכום

אחד המכשולים הכי גדולים של עבודה מהבית הוא נטייה שכולנו מכירים - הדחיינות. בעבודה ממשרדים, הנטייה לדחיינות קצת פחות בולטת. באופן טבעי, השהות במקום העבודה עוזרת במיקוד במשימות שקשורות לעבודה. אבל כשעובדים לעבוד מהבית, יש המון הסחות דעת והנטייה לדחות משימות פחות מהנות בעבודה - פורחת.

אז איך מתגברים על הנטייה הכל כך טבעית הזו לדחות למחרתיים את מה שאפשר היה לעשות כבר עכשיו? קודם כל מבינים את שורש הבעיה: הסיבה האמתית לדחיינות היא לא רציונלית אלא רגשית לגמרי. לפי טימותי פיצ׳יל (Timothy Pychyl) שכותב למגזין Psychology Today - יש 3 סיבות שגורמות לדחיינות:

הסיבה הראשונה פשוטה ואינטואיטיבית: חוסר הרצון הבסיסי לעסוק בדברים שגורמים לכם לא להרגיש טוב, או כפי שמכנים זאת הפסיכולוגים דיאן טייס (Dianne Tice) ואלן ברטסלבסקי (Ellen Bratslavsky) - "הכניעה לתחושה הטובה". במילים אחרות: קל וכיף יותר לגלוש בפייסבוק מאשר לעשות הנהלת חשבונות.

הסיבה השנייה היא העובדה שהמשימה שלפניכם עשויה להיות מעורפלת ולא מוגדרת. אם לא תסמנו יעד מוגדר ותתחמו אותו בזמן, יהיה לכם קשה יותר להתקדם ולבצע אותו.
הסיבה השלישית לדחיינות היא הסחות הדעת. בעולם של שיווק ותקשורת שמתחרה על תשומת הלב שלכם, עליכם לבחור בזהירות איפה להשקיע את תשומת הלב שלכם ולהיזהר שלא לקפוץ מעיסוק אחד לעיסוק אחר.

אז מה הצעד הראשון בדרך לסיום פרק הדחיינות של חייכם, או להימנע מנפילה לתוכו במעבר לעבודה מהבית?
בגלל שהסתירה בין הצורך לבצע את הפעולה באופן מיידי ובין חוסר הרצון לבצע אותה יוצרת קונפליקט פנימי, הנטייה היא לרמות את עצמכם עם שקרים לבנים שאתם מספרים לעצמכם ש-״תיכף״ תגיעו למשימה שלכם, למרות שאין לכם באמת כוונה כזו.

לכן, התחילו בלהיות כנים עם עצמכם. אם יש משימה שאתם לא ממש שמחים לבצע, תתעמתו איתה ראש בראש. תגדירו בדיוק מה המשימה הזו דורשת מכם ואיך תבצעו אותה. שימו לה דד ליין ותהיו נחושים לעמוד בו, ואז - בגלל שברור לכם שזו משימה משעממת או קשה שתגרום לכם לנדוד לווטסאפ או לפייסבוק, כשאתם מגיעים למשימה עצמה, תרחיקו מעצמכם את הסחות הדעת הפוטנציאליות.

דרך נוספת להתמודדות היא לחשוב על משימה שהתחלתם לבצע כעל משימה שאתם כבר קרובים לסיים אותה. הצעד הראשון בדרך למשימה הוא הכי קשה ואחריו, כבר צוללים פנימה. מחקרים מראים שככל שחושבים פחות על העיסוק במשימה, כך גדלה המוטיבציה לבצע אותה.

אבל יש לנו עוד כמה המלצות משלנו, מעבר לאלה שמוזכרות במאמר: אנחנו ממליצים לכם ממש להתחייב על הבוקר להשלים משימה אחת, ולהתחיל את היום עם משימה כזו שלא בא לכם להתמודד איתה. ועוד אמצעי מצוין – הוא להבטיח לעצמכם פרסים. כשאסיים את המשימה אפנק את עצמי בקפה. המוטיבציות הקטנות האלה יעזרו לכם לזוז ולהתקדם.

ועכשיו – גשו לעבודה, בהצלחה!