סיכמנו לכם -
נשארים בבית: כללי זהב לגיל השלישי

תמליל הסיכום

כולנו מתמודדים עם ימים שלא הכרנו קודם, שמאלצים אותנו להתרגל למציאות זמנית אחרת, ובגיל השלישי המציאות הזו מביאה איתה גם אתגרים נוספים. לד"ר זוריאן רדומיסלסקי, שאחראי על גריאטריה במכבי שירותי בריאות יש כמה עצות חשובות לאוכלוסיית הגיל השלישי ולבני המשפחה בימי הבידוד:

לפני הכל, הדבר החשוב ביותר הוא להבין שבגיל השלישי אנחנו פגיעים יותר, ולכן חשוב להימנע מסיכונים מיותרים וכמובן, ליישם את הנחיות משרד הבריאות, שזה אומר פשוט לא לצאת מהבית בימים האלה ולהימנע ממגע עם אחרים.

חשוב להיעזר בבני המשפחה או בסביבה הקרובה כדי לקנות מזון ותרופות. אפשר גם להשתמש בשירותים דיגיטליים או טלפוניים, החל משירותי משלוחים ועד ייעוץ טלפוני עם רופאים והגשת בקשות למרשמים.

תמיד חשוב להימנע מנפילות, אבל בתקופה הזו - זה חשוב אפילו יותר, כדי שנזדקק כמה שפחות לשירותי הרפואה בימים האלה. אז מה אפשר לעשות?

להיזהר בזמן ירידה ועלייה במדרגות, להתרגל לקום לאט מהמיטה או מהכיסא כדי להימנע מסחרחורת או אובדן שיווי משקל ולא לשכוח להסיר את משקפי הקריאה לפני שמתחילים בתנועה.

והנה עוד כמה כללי אצבע שיעזרו לכם לשמור על הבטיחות והבריאות שלכם:

• לפנות את הרצפה מחפצים, חוטי חשמל/טלפון, ושטיחים שניתן להיתקל בהם.
• לשים חפצים שימושיים כמו כלי מטבח, מוצרי היגיינה וכו' בהישג יד ובמקום שיש אליו גישה נוחה ובטוחה.
• להקפיד על טלפון במקום נגיש ואם יש צמיד עם לחצן מצוקה - רצוי לענוד אותו על הזרוע.
• להקפיד לסגור מגירות ודלתות של ארונות כדי לא להיתקל בהם בטעות.
• להקפיד על תאורה חזקה, אבל לא מסנוורת ועל מנורה ליד המיטה בהישג יד.
• להשאיר בלילה תאורה בשירותים ובמעבר מחדר השינה לשירותים, ולדאוג שהוא יהיה פנוי.


חשוב לשמור על הבריאות הפיזית והמנטלית ולכן – חשוב לשמור על תזונה נכונה ומגוונת מכל קבוצות המזון. לאכול דגנים, קטניות, ירקות ופירות, דגים, עוף, ביצים, ומוצרי חלב ולא לדלג על ארוחות. חשוב לשתות כ- 8 כוסות מים ביום ולהמנע משתיית משקאות אלכוהוליים.

חשוב להיות בתנועה ולעשות פעילות גופנית בתוך הבית, מטבע הדברים אנחנו יותר מוגבלים בימים אלה, אבל יש דברים שאפשר לעשות כמו תרגילים לטיפוח שיווי המשקל , אפשר גם ללכת במקום או לעלות ולרדת במדרגות, כמובן בזהירות.

חשוב לשמור על הראש לא פחות מאשר על הגוף ולעשות פעילות קוגניטיבית כמו קריאה, לפתור תשחצים או לצפות בטלוויזיה. יש גם משחקי מחשב ואפליקציות לפיתוח הקוגניציה שתוכלו לנסות.

חשוב לשמור על הקשר עם הסביבה ולוודא גישה לטלפון, למחשב, וחיבור לרשתות חברתיות לצורך שמירה על קשר. חשוב לא פחות להתאים משקפי קריאה ולדאוג למכשיר שמיעה ולסוללות שלו במידת הצורך.

בנוסף, חשוב לשמור על כללי ההיגיינה ולהקפיד לשטוף ידיים ולהשתמש בג'ל לחיטוי, במיוחד במקרה של הגעת מוצרים מבחוץ.

מי שמוגדרים כסיעודיים זכאים לאספקת מוצרי ספיגה, ולכפתור מצוקה בהתאם לחוק הסיעוד. חשוב לדאוג להדריך את המטפל או המטפלת הסיעודיים בכל נושא הבידוד ולעדכן אותם בהנחיות הרלוונטיות למצב. חשוב גם לוודא שהמטפלים דואגים לשמור על ההנחיות ועל על כללי הבידוד וההיגיינה.